Някои от проблемите при малките може да са именно заради нея
Снимка: Guliver / iStock
Ако детето ви страда от подуване, диария, спазми, болки в корема или запек, може и да сте си помисляли за най-честите причинители на тези симптоми – синдром на раздразненото дебело черво или лактозна нетолерантност, например. Но болките в корема може да са причинени и от фруктозата – монозахарид, използван за подслаждането на много полуфабрикати и напитки.
Фруктозата се съдържа в повечето плодове и в някои зеленчуци, но я има и в бонбоните, газираните напитки и снаксовете, затова е толкова трудно да се избегне. Фруктозната нетолерантност е генетично метаболитно разстройство, което може да бъде объркано с много други заболявания на стомашно-чревния тракт и се характеризира с невъзможност за правилно преработване на фруктозната захар.
Някои хора имат дефицит на ензима, който спомага за разграждането на този вид захар. Когато те консумират храна с високо съдържание на фруктоза, повече от нея остава в червата. Това свръхколичество захар ферментира заради нормалната стомашна флора и причинява газове и подуване.
Ако детето ви има фруктозна нетолерантност, е добре приемът ѝ да бъде следен и ограничен, доколкото е възможно. Тази нетолерантност се установява с тест, при който се измерват нивата на водород в дъха на човек, след като е погълнал определена доза фруктоза.
В случай, че тестът е положителен за фруктозна нетолерантност, би следвало да се обърнете към педиатър диетолог. Препоръчва се избягването на храни и напитки с високо съдържание на фруктоза и след това вкарването на малки количества от тях, за да се достигне до индивидуалното ниво на поносимост от организма. Често храни с по-високо съдържание на глюкоза се възприемат по-добре в такива случаи, защото глюкозата подпомага разграждането на фруктозата и намалява някои от симптомите.
Добре е да се избягват плодове, плодови сокове, пудра захар, газирани напитки, спортни напитки, подсладено мляко и мед.
Източник: usnews.com
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари